Detaylı Arama Tüm Duyurular Üniversite dışı duyurular Etkinlik duyuruları Üniversite dışı etkinlik duyuruları Birimlere göre duyurular
Duyuru Göndermek için Mobil telefonunuzda QRCode okutunuz!

DUYURU PANOSU - EgeDuyuru
Etkinliğin Adi Konu Duyuru Giriş Tarihi Düzenlenme Yeri Gönderen Birim
Seminer Uygulamalı Meme Kanseri Farkındalığı 09 Ekim 2017 EÜ Kanserle Savaş Araştırma Uygulama Merkezi Rektörlük-Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

 

EKİM AYI, MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI

Prof Dr Ayfer Haydaoğlu                                                                                                         EÜ Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi Md.

Ekim ayı; tüm dünyada ve ülkemizde kadınların meme kanserinde erken tanının önemini ve meme kanseri farkındalığının arttırılması amacıyla meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir.

Meme Kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olup görülme sıklığı her yıl %1,5 artmaktadır. Sekiz kadından birinde meme kanserine yakalanma olasılığı vardır. Meme kanseri ne kadar erken yakalanırsa yaşam şansı o kadar çoktur. Tarama yöntemleriyle meme kanseri artık ölümcül olmaktan çıkmış, kronik bir hastalık haline gelmiştir.

Meme kanseri belirti vermeden, ele gelmeyecek kadar küçükken tarama kontrolleri ile yakalanması mümkündür. Bunun için 40 yaşından sonra 2 yılda bir, 50 yaşından sonra her yıl Mamografi çektirilmesi, kadınların her ay memelerini kendi kendini muayene yöntemi ile kontrol etmeleri gerekmektedir.

EÜ Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin bu yıl “UYGULAMALI MEME KANSERİ FARKINDALIĞI SEMİNERİ” ile kendi kendine muayene yöntemi doğal görünümlü bir maket üstünde öğretilecektir. Maket Meme içine yerleştirilmiş iyi ve kötü huylu kitlelerin el muayenesinde nasıl ele geldiği gösterilecektir. Bu uygulama Muhittin Erel Fuayesinde devam eden resim sergisi boyunca 23-31 Ekim tarihleri arasında sürecektir.

EKİM AYI MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI ETKİNLİKLERİ

1.    PEMBE HASTANE: 16 -20 Ekim tarihleri arasında Hastane giriş kapısı ve hastane üstündeki yazıda pembe ışıklandırma yapılacaktır.

2.    RESİM SERGİSİ: Prof Dr Ayfer HAYDAROĞLU,

23-31 Ekim 2017, AÇILIŞ: 23.10.2017-Pazartesi, SAAT: 15.00,                YER: MUHİDDİN EREL AMFİSİ FUAYESİ

3.    UYGULAMALI MEME KANSERİ FARKINDALIĞI SEMİNERİ”                    24.10.2017,   Muhiddin Erel Amfisi, Saat: 12.30- 13.30, Katılım serbesttir.

·         Müzikli Slayt Gösterisi

·         Prof Dr Ayfer HAYDAROĞLU: Meme Kanserinde Risk, Korunma,

·         Prof Dr Ayşenur OKTAY: Meme Kanserinde Erken Tanı

·         Doç. Dr. Levent YENİAY: Kendi Kendini Muayene Yöntemi

·         UYGULAMA: Maket üzerinde eğitim 23-31 Ekim tarihleri arasında sürecektir.

4.    Ekim ayı boyunca afişleme ve broşür dağıtımı yapılacak, arzu eden kuruluşlarda seminer ve maket üzerinde eğitim verilecektir.

Daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler EÜ Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne başvurabilir.

 

 


[ Tüm Duyurular >>> ] [ Etkinliklere Göre Duyurular >>> ] [ Birimlere Göre Duyurular >>> ] [ Ege Ana Sayfa ]


Takvim
<<>>
Pt Sa Ça Pe Cu Ct Pz
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       

egeduyuru@mail.ege.edu.tr
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Tel: 3314
Ziyaretçi Sayısı 35102 Aktif Ziyaretçi Sayısı 1